محاسبه هزینه ساخت ساختمان

همه افراد سعی می‌کنند در طول عمر خود خانه ای را بسازند یا ملکی را خریداری کنند.  برای محاسبه هزینه ساخت ساختمان قبل از اقدام به ساخت و ساز، باید با یک سری مقدمات آشنا شوید. به طور مثال شما باید بین خرید آپارتمان و ساخت یک ساختمان در منطقه دیگر تهران یکی را انتخاب کنید. محدود بودن بودجه و انتخاب بین خرید ملک و ساخت و ساز، باعث میشود تا افراد قبل از ساخت و ساز تحقیقاتی درباره مقدار هزینه ساخت انجام دهند. در این مقاله شما را بیشتر با هزینه های ساخت و ساز آشنا خواهیم کرد.

محاسبه آنلاین هزینه ساخت ساختمان

برآورد هزینه های ساخت و ساز کار راحتی نیست! قیمت آهن آلات و مصالح ساختمانی متغیر است. اگر می‌خواهید یک برآورد کلی با قیمت روز را انجام دهید؛ باید به صورت آنلاین هزینه های ساخت و ساز را برآورد کنید. برای برآورد آنلاین هزینه های ساخت و ساز باید از برنامه ها و نرم افزارهای کاربردی در این زمینه استفاده کنید. این نوع برآورد هزینه، عموما برای قیمت گذاری ملک استفاده می‌شود.

محاسبه آنلاین هزینه های ساخت و ساز به تعیین بودجه کمک می کند.

در محاسبه آنلاین هزینه های ساخت و ساز باید مواردی مانند شهر، منطقه، طول و عرض زمین، تعداد واحد و نوع سازه را مشخص کنید. به طور مثال اگر می خواهید در آجودانیه یک ملک بسازید؛ باید بدانید که آجودانیه منطقه چند است.

محاسبه هزینه ساخت ساختمان

هزینه ساخت هر متر مربع ساختمان

برای اینکه برآورد صحیحی از هزینه های ساخت و ساز داشته باشید؛ باید محاسبه کنید برای هر متر مربع چه مقدار هزینه می شود. هزینه ساخت هر متر مربع آپارتمان یک یا دو طبقه، طبق قیمت های تصویب شده در شورای نظام مهندسی کشور، برابر با 6 میلیون و 237 هزار تومان خواهد بود. شایان ذکر است که هر مقدار تعداد طبقات یک ساختمان افزایش یابد؛ هزینه آن نیز افزایش خواهد یافت.برای مثال  هزینه های زیاد ساخت سبب شده است تا خرید آپارتمان در نیاوران در هر متر مربع از 50 میلیون تومان به بالا باشد.

هزینه ساخت ساختمان قدم به قدم

یکی از بخش هایی که در هزینه های ساخت و ساز بسیار مهم می باشد و باید به آن توجه کرد این است که در هرقدم هزینه های ساخت و ساز را محاسبه کنید بنابراین ما به صورت جزء به جزء تمامی این موارد را برای شما بیان کرده ایم تا بتوانید برآورد دقیقی از هزینه ساخت ساختمان در سال 1402 و همچنین هزینه ساخت ساختمان اداری را داشته باشید.

زمین

اولین قدم برای ساختمان سازی، خرید زمین است. زمین های مناطق مختلف، قیمت های متفاوتی دارند. همان گونه که خرید آپارتمان در چیتگر با خرید آپارتمان در جنت آباد متفاوت است؛ خرید زمین در هر نقطه شهر بودجه متفاوتی را می طلبد.

اخذ جواز و مدارک ساخت

قبل از شروع کار ساخت و ساز، باید مدارک لازم را از شهرداری و شرکت های مهندسی بگیرید. پرداخت عوارض شهرداری و دیگر مجوزهای لازم از جمله پر خرج ترین مراحل ساخت و ساز است. این هزینه می تواند با توجه به پروانه ساخت و تعداد طبقات ساختمان متفاوت باشد. گاهی شما باید به اندازه قیمت آپارتمان در منطقه 1 برای پرداخت این مجوزها خرج کنید.

هزینه اسکلت

ساختمان ها  امروزه از اسکلت های فلزی یا بتنی برای ساخت استفاده می کنند. در واقع هزینه اسکلت فلزی بسیار بیشتر از هزینه ساخت ساختمان بتنی است. این قسمت از ساختمان سازی از حساسیت زیادی برخوردار است و شما احتمالا نیمی از بودجه خود را تا اتمام اسکلت سازی ساختمان خرج خواهید کرد.

نمای ساختمان

معماران و سازندگان در گذشته، به نمای ساختمان توجه چندانی نمی‌کردند. با این حال، در دنیای مدرن امروز، هزینه‌های قابل توجهی برای طراحی و ساخت نمای ساختمان صرف می‌شود و قیمت آن با توجه به مواد و متریال مورد استفاده، متفاوت است.

نمای داخلی

مرحله بعد از انجام زیرسازی های لازم، دکور داخلی ساختمان است. حداقل های یک دکور ایجاد یک فضا برای آشپزخانه و اتاق نشیمن است. امروزه دکوراسیون داخلی خانه مطابق با نظر صاحب ملک می تواند به صورت مدرن یا کلاسیک باشد.

محاسبه هزینه ساخت ساختمان

جدول برآورد هزینه های ساخت ساختمان1402

به جهت آنالیز راحت تر جدولی را برای محاسبه آنلاین هزینه ساخت ساختمان 1402 تهیه کرده ایم؛ این جدول برآورد بهتری از هزینه های ساخت و ساز به شما می‌دهد:

هزینه های زیرساختیهر متر مربع حدودا 2/5 میلیون تومان
هزینه های نازک کاریهر متر مربع حدودا 2/5 میلیون تومان
هزینه های تاسیسات مکانیکیهر متر مربع حدودا 1 میلیون تومان
هزینه های تاسیسات برقهر متر مربع حدودا 700 هزار تومان

باتوجه به این جدول همچنین می‌توانید هزینه ساخت خانه ویلایی 100 متری در سال 1402 را نیز برآورد کنید؛ هزینه های زیرساختی، شامل تمامی هزینه های اجرای فونداسیون، اجرای اسکلت، دیوار چینی، جایگذاری در و پنجره ها، کف سازی ساختمان، خاک گچ می شود که برای همه این موارد حدود 40 درصد بودجه خود را باید خرج کنید. هزینه های نازک کاری و زیر ساختی از جمله مهم‌ترین هزینه های یک ساختمان است. شما می‌توانید 80 درصد پیشرفت خود را در صورت پرداخت کامل هزینه‌های مرتبط به دست آورید.

محاسبه هزینه ساخت خانه و آپارتمان

هر فردی که کاری را شروع می‌کند، معمولاً به دنبال استخراج سود از نتیجه آن می‌باشد، و در بیشتر موارد، این سود به‌صورت پولی خواهد بود. در ساخت و ساز خانه نیز این چنین است و سرمایه داران و سرمایه گذاران پیش از هر اقدامی، ابتدا با محاسبه آنلاین هزینه ساخت و ساز ساختمان و آپارتمان جهت احداث مسکن یا هر بنای صنعتی، سود حاصله از آن را برآورد خواهند کرد و نسبت به برآورد هزینه ساخت هر متر آپارتمان به صورت دقیق اقدام خواهند کرد. قیمت گذاری منازل مسکونی و آپارتمان ها نیز از همین جا شکل می گیرند.

راه و روش های محاسبه هزینه ساخت

یکی از راه های محاسبه هزینه ساخت خانه و قیمت تمام شده آن را می توان با مراحل زیر محاسبه کرد:

 •  نسبت به تجزیه و تحلیل دقیق نقشه ها و بازدید از محل ساخت اقدام کنید.
 • مقادیر و تعیین واحدهای اندازه گیری برای هر قسمت محاسبه کنید.
 • هزینه مورد نیاز برای تکمیل هر قسمت از ساختمان را محاسبه کنید.
 • هزینه لازم برای کار را محاسبه کنید.
 • هزینه تجهیزات لازم برای استفاده در ساختمان را محاسبه کنید.
 • هزینه لازم برای پیمانکاران بتن را محاسبه کنید.
 • هزینه لازم برای مالیات، اداره و بیمه های مختلف را محاسبه کنید.
 • نسبت به محاسبه کل هزینه با جمع آوری داده ها از مرحله سوم تا مرحله ششم برای محاسبه کل هزینه ساخت پروژه اقدام کنید.

هزینه ساخت خانه چقدر می شود؟

نحوه محاسبه هزینه ساخت آپارتمان

تخمین هزینه ساخت خانه و آپارتمان کاملا به نحوه محاسبه هزینه ساخت آپارتمان بستگی دارد، یکی از این راه ها، روش واحد مقایسه ای ساده می باشد که می توان طی مراحل زیر محاسبه کرد:

 • یافتن مساحت ساختمان و بررسی نمای افقی آن
 • برآورد قیمت تمام شده نمای ساختمان در هر طبقه
 • هزینه هر متر مربع در فرآیند ساخت ساختمان شامل نرده ها و سنگ ها
 • طراحی و نقشه کشی معماران
 • تکمیل نما و مشاعات ملک
 • بررسی کیفیت
 • تعداد طبقات و متراژ بنای نهایی
 • هزینه های سربار و هزینه های جانبی
 • هزینه های تاخیر در مدیریت پروژه

مساحت ساختمان را در هزینه محاسبه شده در مرحله قبل ضرب کنید تا برآورد اولیه هزینه ساخت را بیابید. فقط توجه کنید که این روش صرفا بصورت چشمی انجام نشده و کلیه مراحل آن بصورت نرم افزاری، با دقت تمام و توسط یک مهندس با سواد و با تجربه مدیریت پروژه و مسلط به نرم افزارهای مدیریت پروژه مانند MSP انجام شود. با استفاده از علم مدیریت پروژه، برنامه های شما به صورت منظم به اجرا در می آید و تخمین هزینه و زمان ساخت خانه خود را با ارائه عملیات دقیق به شما ارائه می دهد.

معیارهای قبل از شروع مراحل ساخت

پیش از شروع فرآیند ساخت و ساز، باید قیمت ساختمان مسکن را با توجه به مشخصات و تکمیل فرم نهایی، بر اساس متراژ تعیین و با یکی از ساختمان های موجود مقایسه شود تا بودجه و هزینه ساختمان سازی رسیدگی و تایید شود. برخی تغییرات لازم را برای انطباق با منابع مالی و توانایی های مادی که در اختیار دارید اضافه کنید و همچنین باید برخی از هزینه های غیر منتظره و ذخیره را در طول مراحل ساخت در نظر بگیرید. می توان مقدار ذخیره را به عنوان تخمین تعیین کرد.

امتیاز دهید

2 دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *